AKS Active

PATENT

DE112017000942.1T

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

JAK AKS ZMIENI ŚWIAT?

3 miliardy ton dwutlenku węgla rocznie - o tyle zmniejszymy ilość CO2 w atmosferze. To prawie 5% globalnej emisji, czyli ogromna ilość.

Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to więcej życia na planecie! Wyobraź sobie, że przemysł samochodowy rocznie produkuje 100 mln samochodów! Średnio wszystkie te pojazdy emitują aż 15% globalnej emisji CO2, czyli około 8 miliardów ton rocznie.

Dzięki zastosowaniu opatentowanej technologi AKS ACTIVE w każdym samochodzie spalinowym możemy już dziś zredukować tę ilość o ponad 30%, a zatem zmniejszyć roczną emisję o ponad 2 miliardy ton. Dodatkowo oszczędzisz i ty!

Twój samochód z technologią AKS ACTIVE będzie spalał około 30% mniej paliwa. Przy obecnych cenach i ich podwyższkach to znacząca różnica.

CZEGO POSZUKUJEMY?

Zapraszamy wszystkie koncerny do składania ofert, a także komisję europejską oraz wszelkie partie ceniące środowisko naturalne o zaangażowanie się w projekt AKS ACTIVE

CHCESZ BYĆ CZĘŚCIĄ ZMIANY?

Możesz nam pomóc już dziś. Zainwestuj w AKS ACTIVE. Wspólnie sprawmy, aby oczywistość przekuć w rzeczywistość. Wprowadźmy tę technologie na rynek komercyjny i wspólnie zmienimy świat na lepszy!

„Gratulacje! Zapoznaliśmy się z waszym cennym artykułem pt. Termiczna aktywacja komory spalania silnika spalinowego tłokowego, który ukazał się w Journal of Thermal Science, a temat pracy zrobił na nas duże wrażenie. Przyciągnęła uwagę i zainteresowanie badacz i uczonych specjalizujących się w tej dziedzinie.”

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Skrócony opis patentu:

"Przedmiotem wynalazku jest aktywna komora spalania silnika tłokowego i sposób przemieszczania ciepła w aktywnej komorze spalania, w skali pojedynczego cyklu pracy silnika. Silnik tłokowy znany z japońskiego zgłoszenia patentowego nr JP2007239509, ma na części lub całości ścianki bocznej komory spalania naniesiony materiał do izolacji i akumulacji ciepła, przy czym tłok jest wykonany ze stopu zawierającego, jako główny składnik magnez. Termoizolacyjna komora spalania i sposób jej wytwarzania znane są z europejskiego opisu patentowego nr EP0313340. Komora spalania jest zaopatrzona w warstwę powierzchniową o zintegrowanej strukturze, która jest zwrócona do komory spalania."